Kontot Ny Teknik Y startade i slutet av januari och har redan fått flera virala raketer. Mest visade är filmklippet med rubriken ”Gipssåg mot huden” som över 250 000 personer sett. I klippet provar Theo Pokorny att just såga med en gipssåg mot huden – och förklarar varför han klarar det oskadd.
– Det var en idé som jag snodde från youtubern Steve Mould. Det är väldigt visuellt och det finns en tidig cliffhanger.
Var du inte rädd?
– Jo, det var jag! skrattar Theo Pokorny.
Runt 23 000 gillar Ny Teknik Y på TikTok och kontot har drygt 1 500 följare. Men Ny Teknik tjänar inga direkt pengar på TikTok-kontot – och klippen länkar inte ens vidare till tidningen. TikTok-kontot ska i stället locka fler unga till ingenjörsyrket. Man kan säga att TikTok-satsningen i grunden handlar om att säkra återväxten inom de yrkeskårer som Ny Teknik skriver för.
– Kanalen får stå lite för sig själv, vid sidan av tidningen. Ny Teknik Y ska inspirera unga att läsa naturvetenskap och den typ av ämnen då det är ingenjörsbrist, säger Theo Pokorny.

Ny Teknik Y är en satsning under projektet Framtidens Ingenjörer som Ny Teknik leder med syftet att stimulera ungas intresse för naturvetenskap, teknik, ingenjörsvetenskap och matematik. Framtidens Ingenjörer stöttas ekonomiskt av teknikföretag som Saab, Sandvik, Volvo, Tetra Pak och Microsoft.
– Kontot ska inte driva trafik till Ny Teknik eller generera sälj. Vi vill i stället skapa engagemang hos de unga.

Inläggen på kontot innehåller ofta oväntade vetenskapliga sanningar. Theo Pokorny tycker det är spännande att ta reda på mer om knasiga fakta som att ”allt är smaksatt vatten” eller ”det finns inte något som är en fisk”.
Han har bakgrund från SVT och gjorde dokumentären ”Jag vill bli en short king” och är sedan årsskiftet videoreporter på Ny Teknik och driver Ny Teknik Y. Långt innan Theo utbildade sig till journalist deltog han i Paradise Hotel.
Måste man vara kändis för att nå unga?
– Nej, verkligen inte. Det finns så många okända som når miljontals på TikTok. Det tycker jag är kul! På TikTok har alla samma möjlighet att bli virala.
På TikTok är det inte antalet följare eller gilla som avgör hur stort genomslag ett klipp får. Ett konto med få följare kan också lyftas upp av plattformens starka algoritm – om ett enskilt klipp är tillräckligt slagkraftigt.
– Starten på klippet ska vara klockren. Både vad du ser och vad som sägs. Du har inte 4–5 sekunder på dig, utan snarare 1–2 sekunder att fånga publiken, säger Theo Pokorny.
Han lägger ut ungefär fyra videor i veckan på Ny Teknik Y. Han tipsar andra tidskrifter:
– Det gäller att ha energi och tro på det man gör!
Men det kan vara motigt ibland.
– Jag hade några videor i rad som inte gick så bra. Det är svårt motivationsmässigt och psykiskt krävande. Men man får bara fortsätta. Att några klipp inte var så intressanta är som bortglömt när nästa film går väldigt bra.
Vad står Y för i kontots namn?
– Inget exakt. Det är bara ett sätt att särskilda TikTok-kontot från den vanliga tidningen. Om man vill kan Y stå för ”young” eller ”yngre”.
Ett annat förslag är att det står för engelskans ”why”, men Theo själv läser ut Y:t på svenska.
Vilka konton följer du – och inspireras av?
– Svenska Forskning & Framsteg på TikTok. Jag tittar mycket på YouTube. Där har du lyxen att en video kan vara 50 minuter lång och så kan du hitta någon godbit i mitten som det går att göra något kort av själv. Jag följer YouTube-kanalerna HUGE* if true, Veritasium och Stuff Made Here.
Text: Matilda Nilsson
Foto: Tobias Ohls
Theo Pokornys sju tips för att lyckas på TikTok
- Håll allting – både ljud och visuellt – snabbt och rappt.
- Se till att starten är riktigt tajt. Du har 1–2 sekunder på dig att fånga publiken.
- Kom till klippets poäng ganska snabbt.
- Det är inte så viktigt att allt ser snyggt och proffsigt ut. Det ska snarare se autentiskt ut.
- Välj ut en grej att prata om. Håll dig till ämnen som är relevanta för målgruppen.
- Underskatta aldrig målgruppen. De är mer intresserade än du kan tro.
- Undvik AI-genererat innehåll. Just nu finns det för mycket av det.
Läs mer om att nå unga