Steg 1–10 – Skapa Reels
Kan du redan skapa Reels? Gå direkt till vår guide Så lurar du Instagrams algoritm.
1. Börja filma
Har du inte provat Reels är det hög tid nu. Det är så mycket lättare än du tror. Gå in i Instagram-appen och svep till höger så hamnar du direkt i kameraläget. Det går också att klicka på nya inlägg-symbolen (fyrkanten med ett plus i) högst upp på sidan.
2. Menyn i botten
I menyn längst ned på sidan kan du svajpa fram till Reel för att välja videoläget.
3. Listen till höger
I menyn till höger kan du välja:
* musik från ett stort utbud i alla fall om du inte har ett företagskonto. Du kan även välja att hämta dina egna sparade ljud eller importerad musik,
* bildeffekter som till exempel olika ljussättning, glitter och stjärnor (går också att hämta in bredvid filmknappen),
* hur långt ditt klipp ska vara, 15, 30, 60 eller 90 sekunder,
* vilken hastighet det ska vara på klippet
* om du vill lägga bilder/filmerna i rutnät, med mera.
Lite överkurs: tre intressanta funktioner – Timer, Justera och Dubbel kamera
Längst ned i högermenyn finns tre intressanta funktioner som kan bli användbara vid olika till fällen: Timer, dubbel kamera och justera.
Timer: Om du till exempel vill göra ett så kallat hoppklipp, vilket är populärt på Instagram är Timern och Justera användbart. Ett hoppklipp är till exempel när den filmade gör ett hopp framför kameran och mitt i hoppet byter till en annan outfit. Eller när den filmade gör en klappning och byter bakgrundsceneri. Med hjälp av Reels-appens funktion Timern, och gärna även ett fysiskt mobilstativ, kan du lättare tajma dina filmklipp så att de matchar din musik och dina övriga klipp du vill ha med i din Reel. Timern räknar ned tills den börjar filma.
Justera: När du har filmat ditt första klipp till din Reel dyker funktionen Justera upp längst ned i högerlisten. Klickar du i Justera så kan du lättare göra ett nytt klipp från exakt samma position som tidigare. Du kommer att se dig själv i det förra klippet som halvgenomskinlig och kan ”passa in” dig själv i rätt position.
Dubbel kamera: Genom att klicka i Dubbel kamera kan du filma i båda mobilkamerans riktningar samtidigt. Kan vara användbart om du till exempel vill kommentera ett skeende som du filmar, men inte vill fylla hela skärmen med din egen figur.
4. Börja finjustera klippet
Du kan filma klipp direkt i Reels-appen (stora runda knappen) eller hämta klipp från din kamera genom att klicka på lilla bilden med plustecken i nederkant, eller lite långsamt och tydligt svajpa uppåt. När du filmat eller hämtat alla klipp du vill ha i din film kan du börja redigera din video. Du får då en meny i toppen av bilden där du kan:
* återgå till tidigare steg,
* spara ditt filmklipp,
* justera ljudnivåerna,
* lägga till bildeffekter,
* klistra på dekaler,
* rita eller
* skriva text på klippet.
Observera att om du vill lägga ut ett filmklipp som är längre än 90 sekunder som Reels är det bara att ladda upp filmen som ett vanligt inlägg, så kommer den omvandlas till en Reels som du sedan kan bearbeta.
5. Fixa ljudnivåerna
Tänk på att ett Reels-klipp kan rulla i gång direkt med ljud. Var noga med att justera ljudnivåerna på ditt klipp innan det går i väg. För ljudnivåerna har du totalt tre reglage. Dels kan du ställa in ifall kameraljudet (från inspelningen) i klippet ska höras, och i sådana fall hur högt. Du kan välja ljudvolym på eventuell musik som ska spelas till klippet, samt göra en voice over (prata) som du också kan justera ljudläget på.
6. Välja omslag
I nästa steg kan du välja hur omslaget på din Reel ska se ut. Du kan välja vilken bild i klippet som ska vara omslagsbild eller hämta en annan bild från kamerarullen. Vill du bevara en viss estetik på ditt konto (i din grid) kan detta vara ett bra alternativ för att videoklippen inte ska sticka ut från övriga inlägg. Genom att klicka på Redigera omslag och sedan välja alternativet Profilrutnät i överkant så kan du välja hur bilden ska beskäras i rutnätet i ditt flöde.
7. Snart dags att dela
När du är klar med omslaget är dina huvudalternativ (två knappar i nederkant) att Spara utkast eller Dela. Men före du delar bör du skriva en bildtext (caption). Här kan du som vanligt skriva hashtaggar, tagga personer, göra smileys och så vidare. Vidare har du också en listmeny till vänster där du kan välja att
* tagga personer (och ange eventuella samarbetspartners),
* lägga till ämnen,
* byta namn på ljudet,
* lägga till plats,
* lägga till insamling och
* dela på Facebook.
Högst upp i listen väljer du i fall dina Reels också ska delas i Flödet.
8. För samarbeten
Är din Reel ett annonssamarbete? Gå in på Avancerade inställningen (längst ned i listen till vänster) och välj ”Lägg till etikett för betalt samarbete”. Under avancerade inställningar kan du också välja om videon ska uppladdas med hög kvalitet.
9. Dela!
Så är det äntligen dags att dela din Reel!
10. Boosta Reel
Vill du boosta din Reel kan du lägga den i din händelse (din Instagram Story) så kan fler av dina följare upptäcka den.
Text: Matilda Nilsson
Foto: Getty Images