”Bekymrande att Joakim Medin fortfarande inte har fått klarhet i hans fall”

Pressmeddelande 2026 6 maj
”Bekymrande att Joakim Medin fortfarande inte har fått klarhet i hans fall”
UPPDATERAD TEXT. Den 7 maj skulle den framflyttade rättegången mot svenska journalisten och Dagens ETC-medarbetaren Joakim Medin inledas. James Savage, ordförande för Sveriges Tidskrifter och Utgivarna, var på plats i Istanbul, Turkiet när rättegången sköts upp på nytt, till den 1 oktober.

– Det är bekymrande att Joakim Medin fortfarande inte har fått klarhet i hans fall. För mig är det helt oacceptabelt att en svensk journalist åtalas i Turkiet för det som han har skrivit i en svensk tidning. Det enda rimliga utgången idag hade varit att lägga ner åtalet. Nu väntar istället fler månader av osäkerhet för Joakim. Svenska myndigheter och politiker måste verka för att andra länders attacker på mediefrihet inte begränsar svenska mediers grundlagsskyddade friheter, säger James Savage (till höger i bilden).

Hos SVT/TT medverkar James Savage direkt från Turkiet och beskriver situationen.

James Savage medverkar i SVT från Istanbul, Turkiet

Det var våren 2025 som Joakim Medin fängslades och åtalades under en reportageresa till Turkiet. Han blev satt på fri fot efter 51 dagar i turkiskt fängelse i väntan på rättegången som var planerad att genomföras i januari i år men som sköts fram till den 7 maj. Nu har rättegången skjutits fram ytterligare, till den 1 oktober.

Eftersom Joakim Medin lämnade Turkiet i samband med frisläppandet är det dock oklart om rättegången kommer att genomföras i hans frånvaro. Det svenska Justitiedepartementet har tidigare meddelat att de inte godkänner Turkiets begäran om att Joakim Medin ska närvara vid rättegången via länk från Sverige.

När Joakim Medin fängslades var han utsänd för att rapportera för Dagens ETC som är medlemmar i Sveriges Tidskrifter. Om Joakim Medin döms riskerar han nio års fängelse.

Foto Joakim Medin: Daniel Wiklander/Scoop
Foto James Savage: Tor Johnsson, Journalisten

Till arkivet
Guide: Så överlever du AI-söket
Experten Per Malm Danielson ger en snabbversion av sin överlevnadsguide. LO Mediehus, Filter, Offside och Story House Egmont ger sina bästa tips.
Läs hela guiden

Prenumerera på Sveriges Tidskrifters nyhetsbrev

Sveriges Tidskrifters nyhetsbrev ger aktuella, inspirerande och nyttiga inblickar i tidskriftsvärlden.


Lyssna på Publicistpodden

Lyssna här