Därför behövs NIX
Som en av Föreningen NIX huvudmän vill Sveriges Tidskrifter sprida kunskap om varför dagens opt-out-system med NIX är det bästa alternativet för såväl konsumenter som för seriösa företag.

I samband med den debatt som följde efter avslöjandena om Kombispel, argumenterade Konsumentverket återigen för att Sverige borde införa ett samtyckeskrav/opt-in för telefonförsäljning (DN Debatt 11 oktober 2024). Trots att erfarenheter från andra EU-länder visar att opt-in snarare leder till försämrat konsumentskydd.

Länder som tillämpar opt-in, såsom Tyskland och Österrike, har sett en ökning av aggressiv samtyckesinsamling, samtyckeshandel och AI-robotsamtal – något vi hittills har sluppit i Sverige. Med opt-in skulle konsumenter dessutom själva behöva hålla reda på alla samtycken de lämnat och återkalla dem hos varje enskilt företag, eftersom det inte längre skulle finnas ett centralt register såsom NIX.

Utöver att opt-in skulle försvaga konsumentskyddet, skulle det även ha betydande konsekvenser för företag och branscher som är beroende av telefonen som en seriös och effektiv marknadsföringskanal – däribland tidskriftsbranschen.

Om Sverige skulle gå över till opt-in skulle NIX-registret förlora sin funktion, och en viktig del av självregleringen inom marknadsföring skulle försvinna. Detta skulle också innebära att en stor del av den tillsyn och konsumentvägledning som NIX idag erbjuder upphör, samtidigt som aggressiva insamlingsmetoder sannolikt skulle få fäste i Sverige.

Läs mer på Därför NIX och NIX FAQ.

Stor guide: Så kommer du igång med TikTok
Algoritmen på TikTok tycks nu gynna publicister. Flera nischade medier hittar sina målgrupper här. Är det dags även för dig?
Läs vår stora TikTok-guide

Prenumerera på Sveriges Tidskrifters nyhetsbrev

Sveriges Tidskrifters nyhetsbrev ger aktuella, inspirerande och nyttiga inblickar i tidskriftsvärlden.


Lyssna på Publicistpodden

Lyssna här