Kerstin Neld: ”Distributionen är en del av vår demokratiska infrastruktur”
Sveriges Tidskrifters vd Kerstin Neld pekar på den ohållbara situationen för tidskriftsbranschen när Postnords priser höjs år efter år. ”En tidskrift kan inte jämställas med ett brev”, säger hon.

Postnord höjer priserna i år igen, vilket drabbar tidskrifter med printutgivning. Postnord är utsedd av Post- och Telestyrelsen (PTS) till att vara tillhandahållare av samhällsomfattande posttjänst. Det innebär att det finns specifika krav på Postnord som regleras i Postlagen och Postförordningen.

Kerstin Neld, vd Sveriges Tidskrifter. Foto: Sara Arnald samt Postnord.
Kerstin Neld, vd Sveriges Tidskrifter. Foto: Sara Arnald samt Getty Images.

– Postnord har ett samhällsansvar att bära ut post, men de har inget särskilt ansvar att sätta särskilt bra priser för tidskrifter. Vi är som ett brev för Postnord, men en tidskrift kan inte jämställas med ett brev, säger Kerstin Neld, vd för Sveriges Tidskrifter och fortsätter:

– Postnord verkar inte ta någon hänsyn till att det är viktigt att distribuera det fria ordet.

För tidskriftsförlag är det fritt fram att själv välja postleverantör för att distribuera tidningen, men i praktiken är Postnord det enda möjliga alternativet i stora delar av glesbygden.

Antalet brev minskar vilket ger kostnadsökningar för Postnord. Men till skillnad från många andra brevförsändelser så är ändå tidskrifternas upplaga rätt konstant, menar Kerstin Neld.

– Jag tycker att Postnord underskattar att tidskrifter har en hög och förutsägbar volym. Och även om Postnord hävdar att portot för tidskrifter alltid varit subventionerat så borde man väl värna den här höga volymen som vi står för, säger Kerstin Neld.

Men det finns inga regler om att Postnord måste subventionera tidskriftsdistribution.

Daniel Erlingsson, Postnord.
Daniel Erlingsson, chef för Produktledning AO Brev.

– Vi är ett kommersiellt bolag med en marknadsbaserad prissättning. Att vi ska subventionera andra företag är inte en del av den samhällsomfattande posttjänsten. Om det finns behov av statsstöd är det en fråga för politiken att ta ställning till, skriver Daniel Erlingsson, chef för Produktledning AO Brev på Postnord på mejl.

Till skillnad från för morgonpressen finns inget distributionsstöd riktat till tidskrifter. Kristina Adolfsson, chefredaktör på Senioren, tycker att branschorganisationen Sveriges Tidskrifter borde ha lobbat mer för att motverka prisökningarna hos Postnord. På tre år har distributionen för Senioren av Postnord höjts med 25 procent, berättar hon.

Kristina Adolfsson, Senioren
Kristina Adolfsson, Senioren

– Jag tycker att det är anmärkningsvärt att Sveriges Tidskrifter inte har agerat tidigare. Det är ju en politisk fråga som jag ser det, säger Kristina Adolfsson.

Kerstin Neld betonar att Sveriges Tidskrifter var mycket aktiva under postfinansieringsutredningen och hade flera möten med utredaren och Postnord. Men samtidigt har det för branschorganisationen varit svårt att få till en dialog med Postnord de senaste åren.

– Postdistribution är en svår fråga. Det fanns en tid när vi hade ett tätt samarbete med Postnord, men numera drivs Postnord helt på kommersiella grunder.

Daniel Erlingsson svarar:

– Det stämmer att som tillhandahållare av den samhällsomfattande posttjänsten, har vi inga särskilda åtaganden gentemot tidningsbranschen, så när vi erbjuder marknaden våra tidningstjänster gör vi det på kommersiella grunder.

Han betonar vidare att Postnord gärna har nära dialog med tidskriftsbranschen.

– Tidningsvolymerna är mycket viktiga för oss, all volym är viktig för oss, och vi sätter stort värde och stolthet i att fortsatt kunna vara en aktör för hela Sverige, till hela Sverige, men vår infrastruktur och servicenivå måste också finansieras av de intäkter vi genererar.

I slutändan blir tidningsdistributionen en fråga för politikerna. Kerstin Neld sammanfattar:

– Vi måste få våra politiker att tycka att postdistribution är en del av vår demokratiska infrastruktur och någonting som samhället bör värna.

Text: Matilda Nilsson
Foto: Anette Persson och Getty Images

Fakta

Postjätten Postnord

Postnord dominerar brevmarknaden i Sverige. Räknat i brevvolym hade PostNord 70-75 procent av marknaden förra året. Största konkurrenten är CityMail (20–25 procent). Därefter följer morgontidningarnas distributör EarlyBird (1–5 procent) och mindre lokala aktörer. När det gäller så kallade rikstäckande brev är Postnord i praktiken den enda aktören, konstaterar Post- och telestyrelsen (PTS) i rapporten Svensk postmarknad 2024.

Mer om Postnord-distributionen

Stor guide: Så kommer du igång med TikTok
Algoritmen på TikTok tycks nu gynna publicister. Flera nischade medier hittar sina målgrupper här. Är det dags även för dig?
Läs vår stora TikTok-guide

Prenumerera på Sveriges Tidskrifters nyhetsbrev

Sveriges Tidskrifters nyhetsbrev ger aktuella, inspirerande och nyttiga inblickar i tidskriftsvärlden.


Lyssna på Publicistpodden

Lyssna här