För medlemmar | In English

Så gör du ett varumärke av din tidskrift

Tidskrifter Alla

ATL, Lantbrukets affärstidning

ATL, Lantbrukets affärstidning

ATL har ambitionen att vara en viktig tidning för alla som driver någon form av ekonomisk verksamhet på landsbygden och för de som är verksamma i jord- och skogsbrukets förädlingsindustri, att vara Lantbrukets affärstidning. Tidningens läsvärde skapas både av det redaktionella materialet och av den stora mängden annonser, främst eftertextannonser.

Frenkel henrik halvfigur3

Henrik Frenkel

Datum: Den 25 februari, kl. 09.00-16.00.
Plats: Sveriges Tidskrifter, Vasagatan 50, 1 tr, Stockholm.
Seminarieledare: Henrik Frenkel, Frenkel Media.
Kursavgift: 2 400 kr exkl. moms  (inkl. lunch och kaffe).

Workshop med Henrik Frenkel

Chef började 1995 som huvudsakligen en medlemstidning med dåligt rykte
på annonsmarknaden, svag kännedom i målgruppen och bristande lönsamhet.

Fjorton år senare har Chef blivit ett av mediebranschens mest framgångsrika förlag med en stigande upplaga. Dessutom gjorde Chef tidigt det alla i media söker efter idag; hittade nya intäktsben i form av nyhetsbrev, kurser, utbildningar, evenemang och strategiska samarbeten med amelia och DN.  Chef har gått från tidskrift till ett varumärke.

Henrik Frenkel, som var med och grundade och ägde Chef , berättar om strategin och ger tips och råd om hur du själv kanutveckla din tidskrifts varumärke under följande moment:

  1. Varför varumärket är starkare än produkten.
  2. Chefs resa mot att bli ett starkt varumärke.
  3. Vikten av att ha en strategi bakom varje ny verksamhet.
  4. Fällor och fel, motgångar och missar.
  5. Workshop om vad du själv kan göra med din tidskrift.

Anmäl dig

Vi anmäler följande personer
Kontaktuppgifter

Tidskrifts- leverantör Alla

Logo-rgb_5fea7e8

Tidningskungen- och Tidningsbutiken.se är siter där besökaren kan botanisera bland över 600 olika prenumerationer på tidningar inom olika intresseområden.

Annonser

Papperskretsannons Tidningstorget.se Svik inte Dawit Isaak