Tidskrifter via iTunes
Musiktidskrift når läsare via iTunes
Det amerikanska musikmagasinet The Fader gör mer av nätet än de flesta tidskrifter. Med sitt nummer 39 tog The Fader ännu ett kliv då tidskriften gjorde gemensam sak med Apple och iTunes. Med nummer 40 tog magasinet ett steg till.
I dag kan The Fader nr 40 köpas både i tryckt form i kiosken och laddas ner från nätet i en pdf-podcast, såväl från den egna sajten som hos iTunes. Dessutom kan man på iTunes ta del av en gratis podcast med den musik som uppmärksammas i nr 40.
The Fader är det första magasin som väljer att distribuera både musik och pdf-tidskriften via en podcast på iTunes. Enligt Rob Stone, en av en av The Faders grundare, har distributionssättet tagits väl emot av både läsare och annonsörer. Det skriver Adotas i en intervju med Stone.
Pdf-podcast av The Fader
En av fördelarna med den typ av levande pdf-fil som The Fader använder sig av är att om en läsare går in och tittar i innehållsförteckningen så kan han eller hon klicka på den mest intressanta artikelrubriken för att sedan hamna på just den artikelsidan. Läsaren slipper alltså att bläddra sig igenom hela tidskriften, om han eller hon nu inte vill det.
Dessutom kan läsaren klicka på en bild av en intervjuad artist. Då blir bilden en musikvideo eller så länkas läsaren vidare till en annan sajt där man kan se intervjun eller ett live-framträdande.
Läs mer om den nya distributionsformen på The Faders webbplats.
På sajten Adotas finns den fylliga intervjun Rob Stone att läsa
Ända sedan starten år 2000 har AnnonsKrafts filosofi varit att målmedvetet skapa goda och långsiktiga relationer med våra kunder, uppdragsgivare och samarbetspartners.
Redesign, layout och utbildning. Kate är en pigg designbyrå med många års erfarenhet av tidningsdesign för magasin, organisationspress och dagspress.